You are here

Staff Listing

Name Title Extension

Administration

   
Matt Smith Director 110
Alex Insaurralde Assistant Director 108

Staff

Mathew Arcilla Network Administrator 107
Miriam Ascencio Parent Commitment / Americorp 115
Pelora Atkins Campus Supervisor 119
Deb Castaneda Behavior Intervention Specialist (Middle School) 105
Anne Clark Business Manager 102
Deborah Cooper-Kelly Behavior Intervention Specialist (High School) 106
Steven Feller Network Administrator 103
Toni Feller Receptionist 100
Debra Fliehmann Food Services/Attendance 155
Brenda Franks Human Resources 104
Jeff Katz Before School/After School Program Coordinator 116
Martina Munoz Registrar 101
Rosaura Pineda Administrative Secretary 122
Patricia Quintana Academic Advisor 111
Crystal Simmons Psychologist 130
Dave Vogele Maintenance  

Faculty

Ryan Cole DMS Yearbook, Senior Seminar 215
Cheri Craddock Physical Education - MS/HS 422
Matthew Di Giordano Spanish 1-4 412
Tisha Donnelly Drama / English - HS 402
Matthew Evearitt Technology 6, 7 217
Paul Franco (Class Website) Math Workshop, Mathematics 8, Algebra 1 316
Olga Gonzalez Spanish 1-4 411
Tyler Grinberg (Website) Science, Leadership 312
Laurie Guest (Art Website) (MS Science Website) Art, Robotics 301
Roque Gutierrez Individual & Small Group Instruction 213
Anna Hamilton ELAH 6 211
Julie Hockenson (ELAH Website) ELAH 7, ELAH 8 205
Jill Hodges English 11-12 401
Samantha Johnson (MS Science Website) Science 8, Music 306
Byron Laird (HS Social Science) World Studies, AVID, US History 315
Chris Lumanglas (Math Website) Geometry, Pre-Calculus, Algebra II 310
Pooja Maharaj (Class Website) Science - MS/HS 305
Daniel Meyer Physical Education - MS/HS 302
Marcus Mills English 9-10, AVID 314
Stephanie Morgado Chemistry, Astronomy, AVID 303
Fred Odell (Class Website) ELAH 6, Music - Guitar 210
Harrison Paul Mandarin 1-4 413
Aubrey Perry US History, Government/Economics, AVID 313
Debbie Powers English 10 304
Nikki Raasch ELAH - MS 204
Lee Rosichan ELAH - MS 203
Liz Saldana (Class Website) Mathematics 6, Mathematics 7 206
La Shante Scott (Class Website) Mathematics 6, 7 207
Christine Shannon Technology 6, 8 216
Faye Stennett (Class Website) Mathematics 6, 7 421
Micah Studer (Avid Website)
(ELAH 7/8 Website)
ELAH 7, ELAH 8, AVID 202
Oliver Taban Individual & Small Group Instruction 212
Andrea Terry (Class Website) Social Studies 307
Amanda Toy Art, DMS, Technology 8 309
Katherine Van Treese ELAH 7, ELAH 8 209
Michael Wee (Class Website) Algebra 2, Calculus, Robotics MS/HS 308
Ericka West ELAH 7, ELAH 8 214
Andrew Willems Geometry 311
Esther Williams Algebra, Mathematics 8 208