You are here

Staff Listing

Administration

Name Title Extension
Matt Smith Director/Superintendent 110
Alex Insaurralde Chief Academic Officer 108
Chris Hulett Chief Business Officer 102
Corinne Christiansen Assistant Director 114
Anna Hamilton Assistant Director 105

 

Staff

Name Title Extension
Mathew Arcilla Network Administrator 107
Miriam Ascencio Office Supervisor 122
Pelora Atkins Campus Supervisor 119
Claudine Ayers Cafeteria Lead 112
Gailyn Birkeland Before School/After School Program Coordinator 120
Deborah Cooper-Kelly Special Education Paraprofessional 218
Tyson Davis Pep Assistant Coordinator 121
Steven Feller Network Administrator 103
Toni Feller Academic Administrative Assistant 106
Debra Fliehmann Food Services/Attendance, Independent Study Coordinator 155
Elizabeth Garcia Parent Volunteer, Student Community Service, & Tutor Coordinator 115
Gretchen Hall ASP Senior Lead 123
Jeffrey Katz Academic Advisor 111
Gracie McAllester Executive Administrative Assistant 116
Martina Munoz Registrar 101
Anayssa Orozco Campus Supervisor 128
Diane Rogers Human Resources Coordinator 104
Amrita Shankar Accounting Assistant 109
Christine Shannon Academic Intervention Specialist 202
Dave Vogele Maintenance  
Diana Yepez Receptionist 100

 

Faculty

Name Department Extension
Liz Anderson English
203
Alexandra Avila English
204
Cris Bautista Social Sciences 208
Sarah Beesley Resource
206
Jonathan Brezinski Social Sciences
315
Lawrence Carter Physical Education
401
Barbara Cavanagh Physical Education
402
Ryan Cole (MIT FB) Computer Science, Technology
215
Ellen Concepcion Science
418
Matthew Di Giordano (Website) Foreign Language - Spanish
412
Ross Dillon Technology
216
Olga Gonzalez Foreign Language - Spanish
411
Laurie Guest (Art Website) (MS Science Website) Art, Robotics
301
Elizabeth Hayes English 211
Joshuah Jerge Music, Physical Education
306
Imogen Klossner Science
416
Alexandra Langford English 209
Sammy Lee Social Sciences
316
Chris Lumanglas (Math Website) Mathematics
310
David Matteri English
305
Elizabeth McDonagh (Class Website) English
307
Angie Montez (Class Website) Science
417
Stephanie Morgado 
(Google Classroom: n6qkgwb)
Science
303
Fred Odell (Class Website) English, Music
210
Dennis Patrick Technology
217
Harrison Paul Foreign Language - Mandarin
413
Aubrey Perry Social Sciences
314
Debbie Powers English
304
Liz Saldana (Class Website) Mathematics
213
La Shante Scott (Class Website) Mathematics
207
Neil Sheikh Individual & Small Group Instruction
219
Shameeka Smalling Foreign Language - Spanish
414
Faye Stennett (Class Website) Mathematics, Technology
205
Berylle Tecson Mathematics
313
Alan Torrigino Technology
212
Amanda Toy (MIT FB / Class Website) Technology
309
Michael Wee (Class Website) Mathematics, Computer Science, Technology
308
Ericka West English
214
Andrew Willems Mathematics
311
David Wright Science 415
Kurt Young English, Drama
312