You are here

staff

New Semester, New Faces, New Roles!

Dear MIT Community,

Staff Listing

Administration 

Title  Name Extension
Superintendent  Matt Smith 110
     Executive Assistant to the Superintendent  Gracie McAllester  116
Chief Academic Officer  Alex Insaurralde 108
Chief Operations Officer  Kelly Penwell 102
Chief Financial Officer  Dave Vigo 131
Director, Mare Island Tech Academy Middle School Candice Sawyer 114
Director, MIT Academy High School  Byron Laird 105
Dean, Mare Island Tech Academy Middle School  Shawna Lipsey 128
Dean, MIT Academy High School  Deborah Powers 113
     

 

Staff

Name Title Extension
Academic Administrative Assistant  Toni Feller  106
Academic Services Coordinator  Jeff Katz  111
Accounting Assistant  Amrita Davis  109
Before and After Schools Program Coordinator  Vacant 107
College & Career Pathways Advisor  Vacant 121
Custodian  Richard Jeffries   
  Roel Loma  
  Vacant   
Director of Counseling  Randall Freitas   
Food Services Coordinator  Claudine Ayers  112
Human Resources Coordinator/Payroll Specialist Diane Rogers  104
Maintenance & Grounds  Rene Bartolome  
Network Administrator  Mathew Arcilla 107
Office Supervisor  Miriam Ascencio 122
Para Educator  Deborah Cooper-Kelly  218
Parent Volunteer & Student Services Coordinator  Claudia Basil 115
Plant Manager Dave Voegle  127
Receptionist  Diana Yepez 100
Registrar Martina Munoz 101
Student Services Assistant  Javonna Tafoya 123
Student Services Coordinator  Pelora Atkins 119
Student Services Generalist  Vacant   
Technology Specialist  Vacant   

 

Faculty

Name Department Extension
Julie Angold Science 404
Liz Anderson English 211
Charquita Arnold English 209
Alexandra Avila English 204
Sarah Beesley Sp. Education Program Manager / Resource 206
Quintin Bracey Mathematics 207
TBD World Languages-Spanish  404
Nara Caligiuri English 307
Frank Carson  Technology  216
Barbara Cavanagh Physical Education 411
Ellen Concepcion Science 408
John Conrad English 305
John Darter Computer Science, Robotics, Film Broadcast 217
John deLorimier Technology  215
Matthew Di Giordano World Language - Spanish 402
Peter Ede Mathematics 311
John Farmer Science 410
Olga Gonzalez World Language - Spanish  
Laurie Guest (Art Website) (MS Science Website) Art, Robotics 202
Peter-Sean Hart Sp. Education TBD
Melissa Highley English 304
Delesa Lara-Castro Technology  309
Sammy Lee Social Sciences 301
Chris Lumanglas (Math Website) Mathematics 310
Cameron Marcuse Music 316
Jessica Morrison Social Sciences 315
Debra Morrow English  306
Carrie Nast Science 407
Fred Odell (Class Website) English, Music 210
Dennis Patrick Physical Education 412
Harrison Paul Philosophy, World Language - Mandarin 403
Daniel Peluso Science, Math 303
Aubrey Perry Social Sciences 314
Liz Saldana (ISP Info) Independent Study, Mathematics 130
Marisa Schulman English 213
Christine Shannon Distance Learning 132
Neil Sheikh Sp. Education 219
Faye Stennett (Class Website) Mathematics, Technology 205
Danielle Sullivan English 214
Michelle Sutorik Math, Technology 208
Berylle Tecson Mathematics 313
Yarley Topete World Languages-Spanish  401
Alan Torrigino Technology 212
Michael Touri English 203
Michael Wee (Class Website) Science, Technology 308
Bili White English 312
David Wright Science 405

 

Tags: